Reakce na oheň
Standardní silikonové materiály vyhovují normám DIN 4102 B2 příp. UL 94 HB. Vhodnou úpravou směsi však lze docílit samozhášecích vlastností dle různých požadavků. Běžné silikonové výrobky mají bod vzplanutí (cizím zapálením) cca 400°C.
Vypalovací teplota je asi 750°C, teplota samovznícení je, měřeno dle ASTM-D 1929-68, asi 430°C. Pokud silikon vzplane, je složení zplodin, které při tom vzniknou, hodně závislé na teplotě a přísunu kyslíku. Při dokonalém spalování (vysoká teplota, dostačující přísun kyslíku) vznikají oxid uhličitý, voda a oxid křemičitý. Při nedokonalém spalování mohou kromě uvedených látek vzniknout také oxid uhelnatý a praskliny, stejně tak i těkavé siloxany. (Siloxany se přitom považují za toxikologicky spíše neškodné, používají se dokonce v kosmetické výrobě).
V porovnání s mnohými ostatními těsnicími materiály se reakce na požár u silikonových výrobků představuje mnohem pozitivněji. Je třeba zdůraznit nepatrné riziko vzniku oxidu uhelnatého nebo jiných organickým molekul. Možnost vzniku dioxinu je zcela vyloučena.
Kromě celkově pozitivního chování při požáru u standardního silikonu mohou, jak již bylo zmíněno, být vyrobeny také samozhášecí speciály, které mají protipožární vlastnosti v závislosti na podílu vmíchaných aditiv, jejich hustotě a tloušťce materiálu.
Se správnou recepturou jsou splněny např. také požadavky železniční a letecké techniky.